Cotylena příbalový leták

Cotylena

Cotylena je léčivý přípravek obsahující účinnou látku clotrimazol. Clotrimazol patří mezi antifungální látky a používá se k léčbě různých typů plísňových infekcí, jako jsou například kvasinkové infekce (například plísně Candida) nebo plísňové infekce kůže, nehtů a sliznic.

Cotylena ve formě krému nebo masti se obvykle aplikuje přímo na postižené místo tenkou vrstvou a jemně se vmasíruje do kůže. Léčebnou dobu a frekvenci aplikace stanoví lékař v závislosti na povaze a rozsahu infekce. Je důležité dodržovat pokyny a doporučení lékaře nebo pokyny uvedené na příbalovém letáku.

Před použitím Cotyleny nebo kteréhokoli jiného léčivého přípravku je vhodné se poradit s lékařem nebo lékárníkem. Informujte je o případných alergiích, současném užívání jiných léků nebo o přítomnosti jiných zdravotních stavů, abyste minimalizovali riziko nežádoucích účinků a zajištění maximální účinnosti léčby.

Tato informace je pouze orientační, proto je vždy nejlepší se poradit s lékařem nebo lékárníkem pro konkrétní informace o léčivém přípravku Cotylena a jeho použití.

Příbalový leták

Co je COTYLENA a k čemu se používá

COTYLENA je širokospektré antimykotikum (přípravek určený k léčbě mykotických /plísňových či kvasinkových/ infekcí) k použití u dospělých a dětí od 2 let.

Přípravek COTYLENA se používá k léčbě kožních a slizničních infekcí, které jsou způsobeny kvasinkami, plísněmi a některými bakteriemi.

Jedná se o:

  • plísňové onemocnění (dermatomykózy), vyskytující se nejčastěji v místech snadné zapářky (v kožních záhybech): mezi prsty u nohou (tinea pedis), v oblasti třísel (tinea inguinalis), na trupu (tinea corporis), na rukou (tinea manuum). Projevují se zčervenáním, svěděním, někdy i olupováním kůže, případně může dojít i k bolestivým prasklinám kůže.
  • pityriasis versicolor – projevuje se obvykle na hrudníku nebo na zádech jako olupující se, nesvědivé skvrny.
  • erythrasma – projevuje se jako hnědočervené, mírně šupinaté, ostře ohraničené, nesvědivé skvrny až plochy v oblastech zapářky nebo mezi prsty.
  • zánět zevních rodidel u žen (vulvitida) – projevuje se svěděním, zarudnutím, pálením, zduřením nebo bolestivostí zevních rodidel
  • zánět žaludu pohlavního údu u mužů (balanitida) – projevuje se zarudnutím a svěděním žaludu a předkožky, případně páchnoucím výtokem z předkožkového vaku.

Pokud se do 7 dnů (při zánětu zevních pohlavních orgánů) nebo do 14 dnů (při kožní infekci) nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.

Zánět zevních rodidel:

Mezi nejčastější příčiny akutního zánětu zevních rodidel patří léčba antibiotiky, cukrovka, nadměrná konzumace sladkostí, koupel ve znečištěné vodě, hormonální antikoncepce s vysokou dávkou estrogenů a nošení nevhodného (těsného a neprodyšného) spodního prádla.

Aktuální příbalový leták Cotylena

Napsat komentář