Dušené zelí, ať už kysané nebo hlávkové, je skvělou přílohou k pokrmům s masem. Kromě skvělé chuti a vitamínů je dobré také pro trávení. Kombinace dušeného zelí, dobrého masa a třeba knedlíků tvoří vynikající mix chutí a výborné jídlo nejen pro chlapy.
Dušené kysané zelí
Dušené kysané zelí je jednoduchý a chutný pokrm plný vitamínů, který můžete připravit jako přílohu nebo součást hlavního jídla. Pojďme si připravit kysané zelí podle tohoto receptu.
Ingredience
- 1 kg kysaného zelí
- 2 středně velké cibule, nakrájené na tenké proužky
- 2 lžíce rostlinného oleje nebo sádla
- 1 lžička cukru
- 1 lžička kmínu (volitelně)
- Sůl a čerstvě mletý černý pepř podle chuti
- 1 lžíce octa (volitelně)
- 1 lžíce hladké mouky (pro zahuštění, pokud je potřeba)
Postup
- Příprava kysaného zelí: Pokud je kysané zelí příliš kyselé, můžete jej nechat ve vodě 15 až 30 minut, aby se kyselost snížila. Poté ho dobře opláchněte a nechte okapat.
- Osmahnutí cibule: Ve velké pánvi rozehřejte olej nebo sádlo a osmahněte nakrájenou cibuli dozlatova. Pokud používáte kmín, přidejte ho a krátce osmahněte také, dokud nezačne vonět.
- Přidání zelí: Přidejte kysané zelí k cibulce. Můžete také přidat cukr pro vyvážení kyselosti podle vaší chuti. Míchejte chvíli.
- Dušení: Snižte plamen na minimum, přikryjte pánev poklicí a duste zelí alespoň 30 minut. Pravidelně kontrolujte a míchejte, abyste zabránili připálení. Pokud se vám zdá, že je zelí je příliš „suché“, přidejte trochu vody.
- Dochucení: Po 30 minutách ochutnejte dušené kysané zelí a přidejte sůl a pepř podle chuti. Pokud chcete, můžete přidat trochu octa.
- Zahuštění: Pokud chcete nebo je potřeba dušené zelí zahustit, můžete přidat lžíci hladké mouky. Promíchejte mouku s vodou nebo vývarem dohladka a přidejte ji do zelí. Míchejte a vařte, dokud zelí nezhoustne.
- Podávání: Dušené kysané zelí podávejte jako přílohu k masu, bramborám nebo knedlíkům. Může být také součástí tradičních pokrmů, jako je třeba vepřo knedlo zelo.
Dušené kysané zelí má bohatou a kyselou chuť a je velice oblíbené. Tento recept je jedním z mnoha způsobů, jak si ho připravit. Samozřejmě můžete dušené kysané zelí upravit podle svých chutí a preferencí, nebo jak jste zvyklí.
Dušené hlávkové zelí
Dušené hlávkové zelí je jednoduchý a chutný pokrm, který můžete připravit jako přílohu k různým masovým pokrmům, například k vepřovému, kuřecímu, nebo jako součást dalších vegetariánských jídel.
Ingredience
- 1 středně velká hlava hlávkového zelí
- 2 středně velké cibule, nasekané na drobné kousky
- 2 středně velké mrkve, nastrouhané
- 2 lžíce olivového oleje nebo másla
- 2 lžičky cukru
- 1/2 lžičky soli (nebo podle chuti)
- Čerstvě mletý černý pepř podle chuti
- 1/2 hrnku vody nebo vývaru (použijte podle potřeby, pokud je zelí příliš husté)
Postup
- Příprava hlávkového zelí: Odstraňte vnější listy hlávkového zelí a nakrájejte zelí na tenké proužky nebo na menší kousky. Dobře opláchněte a nechte okapat.
- Osmahnutí cibule a mrkve: Ve velké pánvi nebo hrnci na středním ohni zahřejte olivový olej nebo máslo. Přidejte nasekanou cibuli, nastrouhanou mrkev a osmahněte asi 5 minut, dokud cibule nezezlátne.
- Přidání zelí: Přidejte nakrájené zelí do hrnce s cibulí a mrkví. Zamíchejte a nechte zelí osmahnout asi 5 minut.
- Přidání cukru, soli a pepře: Přidejte cukr, sůl a čerstvě mletý černý pepř podle chuti. Dobře společně promíchejte.
- Dušení zelí: Přilijte vodu nebo vývar do hrnce, aby zelí bylo pokryto. Snižte plamen na minimum, přikryjte hrnec poklicí a nechte zelí dusit zhruba 30 až 40 minut, nebo dokud zelí nezměkne a nezíská bohatou chuť. Během vaření občas promíchejte.
- Dochucení: Při ochutnávání můžete přidat více soli, pepře nebo cukru, pokud je to potřeba, abyste dosáhli požadované chuti.
- Podávání: Dušené hlávkové zelí můžete podávat jako přílohu k masu, bramborám, nebo jako součást nějakého vegetariánského jídla. Tento pokrm je výborný také s klobásou nebo nakrájeným uzeným a jiným masem.
Takto připravené dušené hlávkové zelí má bohatou, sladkou chuť a je skvělým doplňkem k různým jídlům. Určitě si zelí dopřejte v jakékoliv podobě co nejčastěji, protože je zdrojem mnoha vitamínů.